Wiadomości branżowe

TOP 10 NAJCIEKAWSZYCH PRZYPADKÓW UTRATY DANYCH W ROKU 2008 WEDŁUG KROLL ONTRACK

Dobrze wypieczony laptop oraz dane utracone przez… dziką panterę otwierają tegoroczną listę najciekawszych przypadków utraty danych mijających 12-stu miesięcy. Jak co roku 1500 specjalistów Kroll Ontrack w 32 oddziałach na całym świecie, w tym w Polsce, pracowało nad najtrudniejszymi i najdziwniejszymi przypadkami utraty danych. Tegoroczne zaskoczyły nawet  najbardziej doświadczonych ekspertów.

– Tegoroczna lista wyraźnie wskazuje, że przypadki utraty danych przybierają coraz bardziej specyficzne formy, co związane jest przede wszystkim z coraz powszechniejszym użyciem technologii IT w różnych dziedzinach życia. Tym samym sytuacje, jakie przydarzyły się naszym klientom pokazują, jak istotne jest wsparcie doświadczonych specjalistów, którzy są w stanie odzyskać dane nawet w najbardziej ekstremalnych przypadkach – mówi Paweł Odor, główny specjalista Kroll Ontrack w Polsce.

Rocznie w laboratoriach firmy Kroll Ontrack badanych jest ok. 50 000 przypadków utraty danych. Odzyskiwane są one z różnych rodzajów nośników, m.in. z serwerów, dysków twardych komputerów, pamięci aparatów cyfrowych, pendrive’ów i innych urządzeń cyfrowych. Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych wynosi obecnie 76 procent.

Lista 10 najciekawszych przypadków utraty danych w roku 2008:

10. Dane za burtą – Wyjątkowa podróż dookoła świata mogła zakończyć się dramatem, gdy statek, którym płynął podróżnik zatonął, a wraz z nim wszystkie zdjęcia z kończącej się właśnie wyprawy. Na szczęście wizyta w laboratorium odzyskiwania danych przyniosła oczekiwane skutki i 100 proc. danych z „wyprawy życia” udało się odzyskać.

9. Huragan niszczy zdjęcia – Gdy w 2005 roku w USA uderzył huragan Katrina, pewna para nowożeńców straciła  wszystkie zdjęcia z najważniejszego dnia w ich życiu. Ich obawy co do odzyskania zdjęć wzrosły jeszcze bardziej, gdy lokalny specjalista odzyskiwania danych stwierdził, że danych zapisanych na nośniku nie da się już przywrócić. Dwa i pół roku później, po odnalezieniu nośnika w piwnicy ich domu, małżeństwo zdecydowało się na kolejną próbę odzyskania swoich najcenniejszych zdjęć, tym razem w laboratorium Kroll Ontrack. Choć proces nie należał do łatwych, zdjęcia z zaręczyn i uroczystości ślubnych znajdują się teraz w rodzinnym albumie.

8. Na rybach choć w pracy – Przebywająca na wakacjach prawniczka postanowiła oddać się wędkowaniu wraz ze swym ojcem, nie zaniedbując zarazem obowiązków służbowych. Na łódce, którą płynęli znajdowało się jeszcze dwóch towarzyszy: znajomy ojca oraz… pracujący laptop prawniczki. Z taką formą spędzania wolnego czasu nie mógł pogodzić się pierwszy z nich, postanowił więc wyrzucić komputer przez burtę wraz z jego zawartością. W nadziei na uratowanie wszystkich swych danych prawniczka wskoczyła do wody, jednak było już za późno – choć komputer został wyłowiony, wszystkie materiały zostały utracone. Na szczęście dane z dysku zostały „wyłowione” przez ekspertów Kroll Ontrack.

7. Western w opałach – Niezależny filmowiec wprowadzał ostatnie poprawki do swojego westernu, gdy jego komputer – MacBook Pro – zaczął wydawać dziwne dźwięki i w rezultacie przestał działać. Nie mając kopii zapasowej, reżyser przestraszył się, że cały rok ciężkiej pracy jego i ekipy filmowej pójdzie na marne. Dzięki umiejętnościom specjalistów film udało się odzyskać, reżyser dokończył swoje dzieło, a film jest teraz dostępny na DVD.

6. Dobry Samarytanin – Skradziony samochód, a w nim torebka z laptopem w futerale to efekt włamania, jakie przydarzyło się pewnej nocy jednej z rodzin. Choć samochód znaleziony został następnego dnia na skraju rzeki, po torebce oraz laptopie nie było śladu. Kilka dni później do domu okradzionej rodziny zapukał „Dobry Samarytanin”, który ku zdziwieniu wszystkich oddał znaleziony przez jego dzieci, ociekający wodą futerał na laptopa wraz z zawartością. Jak udało mu się znaleźć właściciela? Sprawę ułatwił sam złodziej. Wziął tylko pieniądze, a torebkę z dokumentami i komputerem wrzucił do rzeki.  

5. Szalony pies – Pewnego słonecznego popołudnia pies jednej z amerykańskich rodzin postanowił porwać leżącego na stole pendrive’a, uznając go zapewne za przygotowany dla niego smakołyk. Choć zakupienie nowego urządzenia nie stanowiłoby problemu, na pogryzionym pendriv’ie znajdowały się zdjęcia gromadzone przez rodzinę przez ostatnie pięć lat. Na szczęście dzięki ekspertom Kroll Ontrack udało się odzyskać wszystkie fotografie, choć spokoju psa nie.

4. Bestia czy dwulatek? Specjaliści Kroll Ontrack otrzymali kartę SD (pochodzącą z aparatu fotograficznego), która zawierała na sobie ślady zębów. Właściciel karty, przynosząc ją do biura Kroll Ontarck, uporczywie twierdził, że dostała  się ona w paszczę „dzikiego zwierzęcia” podczas jednej z jego podróży. W rzeczywistości groźnym zwierzęciem okazał się jego dwuletni syn.

3. Wymiecione dane – Standardowe sprzątanie jednego z domów przerodziło się w „sprzątanie danych”, gdy 1 GB pendrive został wciągnięty przez odkurzacz piorący wraz z innymi nieczystościami leżącymi na podłodze. Na szczęście z zalanego urządzenia udało się odzyskać wszystkie dane, a sprzątaczka nie straciła swojej pracy.

2. Witamy w dżungli – Naukowcy jednego z instytutów badających dziką przyrodę musieli przerwać swój projekt, gdy okazało się, że jeden z chipów przytwierdzonych do szyi dzikiej pantery uszkodził się w buszu. Ku uciesze naukowców dane udało się jednak odzyskać, a projekt dotyczący ochrony gatunku mógł być kontynuowany.

1. Dobrze wypieczony laptop – Pewien dżentelmen, planując wyjazd na urlop, postanowił schować swojego laptopa, by zapobiec jego kradzieży w przypadku włamania. Po dłuższym zastanowieniu, na miejsce ukrycia  swego komputera wybrał… piekarnik, który wydał mu się najbezpieczniejszą częścią jego domu. Niestety na ten sam pomysł nie wpadła jego żona, która wracając z wakacji postanowiła upiec kurczaka, korzystając jak zwykle ze swego piekarnika. Tym sposobem nie tylko kurczak, ale również laptop został „dobrze wypieczony”.

 ***

Najczęstszymi powodami utraty informacji elektronicznych są awarie nośników oraz błąd człowieka. Dlatego też podstawową zasadą bezpieczeństwa w przypadku utraty danych jest konsultacja ze specjalistami. W tym celu w Polsce pod numerem 0800 90 90 90 uruchomiono bezpłatną infolinię odzyskiwania danych.###

Informacje o firmie Kroll Ontrack sp. z o.o., polskim oddziale firmy Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack sp. z o.o.(www.krollontrack.pl ) jest polskim oddziałem Kroll Ontrack Inc. – wiodącego na świecie dostawcy usług odzyskiwania danych oraz informatyki śledczej (ang. computer forensics). Firma dysponuje największym i najbardziej zaawansowanym technologicznie w Europie Środkowej i Wschodniej laboratorium odzyskiwania danych i informatyki śledczej. W strukturach Kroll Ontrack sp. z o.o. działa również największe poza Stanami Zjednoczonymi centrum rozwoju oprogramowania Kroll Ontrack.

Informacje o firmie Kroll Ontrack Inc.:

Kroll Ontrack dostarcza usługi i oprogramowanie bazujące na najnowszych technologiach. Klientami firmy są  jednostki prawne, klienci korporacyjni, jednostki administracji państwowej, a także klienci indywidualni. Kroll Ontrack jest dostawcą usług w zakresie odzyskiwania danych, zaawansowanego wyszukiwania danych, papierowego i elektronicznego odnajdywania danych, informatyki śledczej, konsultingu w zakresie informacji posiadanych w formie elektronicznej oraz konsultingu sądowego. Kroll Ontrack jest technologicznym działem Kroll Inc., globalnej firmy konsultingowej zajmującej się zarządzaniem ryzykiem.

By uzyskać więcej informacji o Kroll Ontrack zapraszamy do odwiedzenia stron:

www.krollontrack.com; www.ontrackdatarecovery.com; www.engeniumsearch.com; www.trialgraphix.com.

 

Źródło Kroll Ontrack. Dostarczył netPR.pl

Similar Posts