Bezpieczne żeglowanie na Zawiszy Czarnym z PZU

PZU został sponsorem programu propagowania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa na morzu i technik ratowniczych – „Pod Bezpiecznymi Żaglami… Zawiszy”, organizowanego przez Centrum Wychowania Morskiego ZHP. Projekt zostanie zainicjowany podczas rejsu żaglowca Zawisza Czarny na XXII Międzynarodowe Jamboree Skautowe – światowy zlot skautów, który odbędzie się w dniach 25 lipca – 8 sierpnia br. w szwedzkim Kristianstad.

W ramach projektu, w czasie trwania zlotu odbędą się 2 rejsy żaglowca, w których weźmie udział w sumie 56 uczniów z całej Polski, rekrutujących się z dwóch największych organizacji harcerskich - ZHP i ZHR.

W trakcie rejsu przeprowadzone zostaną specjalistyczne szkolenia z zakresu bezpieczeństwa na morzu i technik ratowniczych, a podczas zajęć nakręcony zostanie przez uczestników film z zakresu bezpieczeństwa i technik ratowniczych na żaglowcach. Film ten zostanie wykorzystany podczas szkoleń żeglarskich realizowanych przez ZHP oraz inne instytucje i będzie ważnym elementem uzupełniającym  podstawy szkolenia młodych żeglarzy.

„Tematem filmu będą takie zagadnienia, jak obsługa środków ratunkowych, metody wzywania pomocy na morzu, podstawy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej czy opieka nad rozbitkami i osobami z objawami hipotermii. Kwestie związane z bezpieczeństwem są kluczowym elementem edukacji żeglarskiej i wszystkie inicjatywy wspierające te zagadnienia są z dużym zainteresowaniem przyjmowane przez środowisko żeglarskie. Cieszę się, że PZU przyczynia się do realizacji projektu, który będzie miał realne, praktyczne konsekwencje w zwiększaniu bezpieczeństwa i świadomości zagrożeń wśród młodych żeglarzy” – powiedział hm. Tomasz Maracewicz p.o. Dyrektora Centrum Wychowania Morskiego ZHP, armatora Zawiszy Czarnego.

Rejs s/y Zawisza Czarny na Międzynarodowe Jamboree Skautowe jest elementem obchodów 50 rocznica podniesienia bandery na tym największym skautowym żaglowcem szkolnym na świecie, które miało miejsce 15 lipca 1961 r. W tym czasie przez jego pokład przewinęło się kilkanaście tysięcy młodych ludzi uczestniczących w programach wychowania morskiego. Żaglowiec w swoich rejsach opłynął m.in. kulę ziemską, dwukrotnie - przylądek Horn. Członkiem Honorowego Komitet Obchodów 50-lecia Zawiszy Czarnego jest Prezes Zarządu PZU SA, Andrzej Klesyk.

 

Źródło Grupa PZU. Dostarczył netPR.pl
Authors

Related posts

Top