O przywództwie w Olivia Sky Club

 

Autorytety o wartościach w biznesie i na uczelni podczas spotkań II konferencji ?Ekonomia Kultura Wartości? ? ?W poszukiwaniu wartości?

Czy etyczny biznes jest możliwy? Dlaczego ekonomia odeszła tak daleko od wartości pozafinansowych? Na czym polega prawdziwe przywództwo? Czy można przekonać menedżerów do tego, że etyka, przestrzeganie norm i zasad się opłaca? Czy firmowe kodeksy etyczne spełniają swoją rolę? Jakie wartości powinna zaszczepiać w studentach uczelnia i jak to skutecznie robić? Czy społeczna odpowiedzialność  biznesu to tylko moda czy firmy dojrzały już do tego, by traktować ją poważnie? Na te i wiele innych pytań próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji pt. ?W poszukiwaniu wartości? zorganizowanej przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej i Gdański Klub Biznesu.

Pierwszy dzień konferencji odbył się w wyjątkowym miejscu. Olivia Sky Club to centrum konferencyjne mieszczące się na najwyższym, 12 piętrze budynku Olivia Tower. Jest to jedyne takie miejsce w Trójmieście. Posiada 3 niezależne sale konferencyjne na 120 osób, przestrzeń cateringową, salę VIP oraz tarasy z przepięknym widokiem na panoramę Zatoki Gdańskiej. Dotychczas Olivia Sky Club było miejscem wiele różnorodnych wydarzeń oraz ciekawych konferencji i spotkań, m.in. dedykowanych środowisku innowacyjnej przedsiębiorczości, HR czy zarządzaniu m.in. Innovators: NOW!, Business Mixer czy Śniadanie HR i wielu innych, które przedstawiały znamienitych gości i wielu uczestników.

?Wieczór z ekonomią? był spotkaniem poświęconym przywództwu, z udziałem prof. Andrzeja Koźmińskiego (Akademia Leona Koźmińskiego), Elżbiety Mączyńskiej (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), ks. dr. Krzysztofa Niedałtowskiego.

- Prawdziwe przywództwo nie jest możliwe bez odwołania się do emocji i wartości. Nie może być przywódcą osoba, która nie potrafi wzbudzić emocji, odwołać się w swoich działaniach do wartości. Prawdziwymi przywódcami nie bywają ludzie, którzy działają tylko w swoim interesie ? mówił prof. Andrzej Koźmiński, który na podstawie pogłębionych wywiadów z 29 wyróżniającymi się polskimi liderami, reprezentującymi środowiska przedsiębiorców, polityki, władz samorządowych, instytucji kultury i instytucji kościelnych, badał ich dominujące cechu i predyspozycje.

? Przywódcy wykazują wybitne zdolności mobilizacyjne i wartości twórcze. To, czego im najczęściej brakuje, to zdolność do autorefleksji. A to, co ich ogranicza, to fakt, iż przywództwo popycha do nieetycznych zachowań. Pozostaje postawić pytanie: gdzie liderzy stawiają granicę kompromisu?

Prof. Elżbieta Mączyńska podkreślała wagę wartości, które są istotnym elementem rozwoju społecznego, ale które trudno jest ująć w kalkulacji podstawowych wskaźników gospodarczych, takich jak chociażby PKB. Cytując Alberta Einsteina zwróciła uwagę, że ?To, co umiemy policzyć coraz mniej się liczy, a coraz bardziej liczy się to, czego nie umiemy policzyć?. Prezentując analizę opracowań  ekonomistów, w tym laureatów Nagrody Nobla, prof. Mączyńska zwróciła uwagę, że świat zbliża się do punktu, w którym konieczne będzie stworzenie nowych rozwiązań systemowych

? Rewolucja technologiczna wymusza zmiany w systemie społeczno-gospodarczym. Dotychczas stosowane metody oceny dobrobytu wymagają uzupełnienia o mechanizmy, które pozwolą uwzględnić w ocenie poziomu rozwoju gospodarczego również wartości nierynkowe. Ponadto prof. Mączyńska zwróciła uwagę, że świat znajduje się momencie przełomu, przypominającym przejście od feudalizmu do kapitalizmu i również z tego względu istotną rolę definiującą przyszły kształt życia społecznego i gospodarczego będą odgrywały również wartości, które nie znajdują wyrazu monetarnego.

 

Biznes i nauka ? wartość we współpracy

Konferencja ?W poszukiwaniu wartości? odbyła się 7 i 8 maja br. Była to druga konferencja z cyklu ?Ekonomia Kultura Wartości? zainaugurowanego w ubiegłym roku przez Wydział Zarządzania i Ekonomii Politechniki Gdańskiej. Wydarzenie wpisane zostało do kalendarza obchodów 110-lecia Politechniki Gdańskiej. Jej współorganizatorem był Gdański Klub Biznesu.

Idea konferencji powstała na bazie opinii, iż brakuje miejsc i okazji, by uważniej pochylić się nad tematyką wartości, etyki i zasad ? przestrzeganych lub nie ? zarówno w świecie biznesu, jak i w świecie akademickim. O tym, że ziarno tej idei padło na podatny grunt, świadczy to, jak wiele autorytetów w dziedzinie zarządzania i etyki przyjęło zaproszenie do udziału w konferencji i jak wiele firm i instytucji włączyło się w jej organizację ? jako partnerzy czy sponsorzy. Za wartość dodaną tego wydarzenia należy bez wątpienia uznać fakt ? coraz bardziej świadomego i niosącego korzyści obydwu stronom ? wzajemnego otwarcia się na siebie biznesu i nauki.

 

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prof. dr hab. Henryk Krawczyk, Rektor Politechniki Gdańskiej.

Partnerzy merytoryczni: ESO Audit i MBA Politechniki Gdańskiej.

Partnerzy: Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Partner Strategiczny: DTC Gdańsk SA.

Sponsor Strategiczny: REMONTOWA HOLDING SA.

Sponsorzy Główni: Banque Privee Espirito Santo, Olivia Business Centre.

Partnerzy: Grupa LOTOS SA, Naftoport, Port Gdańsk.

Sponsorzy: Port Gdynia, Jeppesen, Curver, DDS Poland.

Firmy wspierające: HK Finance, Port Północny, Europrojekt Gdańsk, Argo, Sevenet, Vifon, Hines, Centrum Biurowe Neptun, Farm Frites Poland.

Patronat medialny: THINKTHANK, Odpowiedzialnybiznes.pl

 

Szczegółowe informacje nt. konferencji dostępne są na:

www.ekonomia-kultura-wartosci.zie.pg.gda.pl

Źródło Olivia Business Centre. Dostarczył netPR.pl
Authors

Related posts

Top